Ząbkowanie u niemowląt - mity, w które wciąż wierzymy

Ząbkowanie u niemowląt - mity, w które wciąż wierzymy

Ząbkowanie u niemowlaka to zazwyczaj trudny okres zarówno w życiu malucha, jak i jego rodziców, u których proces ten dodatkowo wywołuje szereg pytań. Czy ząbkowanie u niemowlaka zawsze wygląda tak samo? Czy proces ten musi boleć i przebiegać z gorączką? I kiedy dziecko zaczyna ząbkować - czy jest jeden określony czas, gdy pierwsze ząbki powinny się pokazać? Przedstawiamy popularne mity, w które wciąż wierzymy!

Mit 1: Dzieci zaczynają ząbkować w tym samym czasie

Z ząbkowaniem niemowląt jest tak samo, jak z podnoszeniem główki, pierwszymi krokami czy nauką mówienia – jest to kwestia dość indywidualna i u każdego dziecka może rozpocząć się w nieco innym momencie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna ząbkować, pamiętaj, że widełki czasowe są tutaj dość szerokie – pierwsze ząbki wyrzynają się między 6. a 12. miesiącem życia. Mitem jest więc stwierdzenie, że ząbkowanie rozpocznie się, gdy Twoja pociecha skończy pół roku. Może ono pojawić się dwa miesiące później, a także w 4. czy 5. miesiącu życia - obie wersje są zupełnie normalne. Nie przejmuj się więc pytaniami, kiedy pierwszy ząbek! Wszystko przyjdzie w swoim czasie. Ciekawostką dla wielu osób może być to, że zdarza się nawet, że pierwszy ząbek jest widoczny już u noworodka!

Nie ma zatem powodów do paniki, gdy u Twojego dziecka wystąpiło późne ząbkowanie (czyli po 12. miesiącu życia). I odwrotnie – nie należy też martwić się, gdy pierwsze ząbki u niemowlaka pojawiły się, kiedy brzdąc miał zaledwie kilkanaście tygodni. Konsultacja ze specjalistą będzie jednak zalecana, gdy maluch skończył 18 miesięcy, a pierwsze ząbki u niemowlaka wciąż się nie pojawiły. Na wizytę u lekarza można się także zdecydować, gdy mamy wątpliwości co do prawidłowości przebiegu całego procesu ząbkowania u niemowlaka.

Mit 2: Ząbkowanie zawsze boli

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, wielu rodziców najbardziej boi się bólu, który może dotknąć ich dziecko, jak i nieprzespanych nocy, które przypadną ich udziałowi. Tak, to prawda, że nabrzmiałe dziąsła mogą wywoływać spory dyskomfort, a przebijające się przez nie ząbki – powodować ból. Wówczas dziecko często staje się marudne i płaczliwe, dając w ten sposób wyraz dolegliwościom, z jakimi się boryka. Mimo to twierdzenie, że ząbkowanie u niemowlaka zawsze jest bolesne, należy uznać za mit. Niekiedy czas pojawienia się pierwszych ząbków u niemowlaka nie różni się zanadto od innych dni, dziecko cały proces przechodzi naprawdę łagodnie. Oczywiście nie sposób przewidzieć, jak ząbkowanie będzie wyglądało w przypadku Twojej pociechy, jednak nie ma co się stresować na zapas.

Kiedy ząbkowanie u niemowlaka daje się Wam jednak mocno we znaki, warto poznać skuteczne sposoby na bolesne ząbkowanie. Co ciekawe – w tym obszarze potwierdzono skuteczność metod niefarmakologicznych, takich jak masaż dziąseł, czy podawanie gryzaka, oraz metod behawioralnych polegających na budowaniu bliskości i przytulaniu dziecka. Sam gryzak na ząbkowanie przed podaniem dziecku warto włożyć do lodówki, aby zimno zadziałało kojąco na bolesne miejsca. Natomiast masaż dziąseł wykonuj delikatnie przy pomocy specjalnej silikonowej nakładki na palec lub po prostu palcem (po uprzednim umyciu rąk).

Możecie także wypróbować chłodzący żel na ząbkowanie o działaniu kojącym i łagodzącym. Pamiętaj tylko, by omijać żele z lidokainą i benzokainą, które mogą dawać niepożądane skutki uboczne. Szukaj preparatów z kwasem hialuronowym, który tworzy barierę mechaniczną na powierzchni dziąsła. Dzięki temu chroni je przed czynnikami infekcyjnymi, podrażnieniami, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Ząbkowanie u niemowlaka może także powodować wzmożone ślinienie, co czasem skutkuje podrażnieniem jego delikatnej skóry. By tego uniknąć, należy pamiętać o stosowaniu kremów przeznaczonych dla najmłodszych. Świetną propozycją jest krem pielęgnacyjny Bambino, który dogłębnie nawilża i koi skórę, a jednocześnie zapewnia jej ochronę przed wysuszeniem. Można po niego sięgać już od pierwszych dni życia dziecka – doskonale sprawdza się jako krem po kąpieli. Inna możliwość, kiedy dziecko zaczyna ząbkować i chcesz ochronić jego skórę przed nadmiernym ślinieniem, to krem ochronny + kojący Bambino – hiperdelikatny emolient o właściwościach łagodzących podrażnienia, którego można używać nawet do pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej.

Mit 3: Podczas ząbkowania zawsze pojawia się gorączka lub biegunka

Gorączka przy ząbkowaniu jest chyba największym strachem młodych rodziców. Czy u każdego dziecka występuje podwyższona temperatura przy ząbkowaniu? Czy w trakcie ząbkowania u niemowlaka powinniście spodziewać się też częstych biegunek?

Na szczęście nie jest prawdą, że w okresie ząbkowania zawsze występuje gorączka lub biegunka. Owszem, podwyższona temperatura przy ząbkowaniu może się pojawić, lecz nie należy traktować jej jako jednego z objawów ząbkowania. Gdy dziecko staje się niespokojne, nie ma apetytu, wystąpi biegunka lub stwierdzimy wysoką gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie ma innych przyczyn tych dolegliwości oraz przepisze leki obniżające temperaturę i nawadniające organizm. Gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu jest naturalną reakcją organizmu i jeśli wystąpi, nie martwcie się za bardzo - wizyta u lekarza i przypisane leki z pewnością szybko sprawią ulgę maluchowi.

Jeśli bardzo martwi Cię temat ząbkowanie a gorączka, warto, abyś w domowej apteczce, po konsultacji z lekarzem, miała leki obniżające temperaturę. W sytuacji gorączki przy ząbkowaniu może pomóc m.in. paracetamol, który można stosować już od pierwszych dni życia. Na szczęście gorączka przy ząbkowaniu nie jest wysoka (37-38 st. C), zatem nie ma potrzeby jej obniżania lekami czy chłodnymi okładami.

Na koniec, w temacie gorączki przy ząbkowaniu warto dodać informacje, jak mierzyć temperaturę u noworodków i niemowląt. Odpowiednie miejsca pomiaru to odbyt, błona bębenkowa ucha, pachy lub czoło, natomiast odpowiedni sprzęt to termometr elektroniczny dotykowy lub bezdotykowy na podczerwień.

Mit 4: Ząbki zawsze wyrastają w tej samej kolejności 

Kiedy ząbkowanie u niemowlaka się zaczyna - rodzice z niecierpliwością oczekują kolejnych ząbków. Czy istnieje określona kolejność, w której będą pojawiać się pierwsze ząbki u niemowlaka? W tym przypadku istnieje pewna reguła – zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się jedynki dolne, później wyrzynają się jedynki górne, a następnie dwójki, czwórki, trójki oraz piątki. Mitem jest jednak twierdzenie, że nie ma tu miejsca na absolutnie żadne odstępstwa. Może się bowiem zdarzyć, że u Twojego dziecka najpierw pojawi się górna jedynka – jeśli w ślad za nią podążają kolejne ząbki, nie ma powodów do niepokoju.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Już od pierwszych dni życia należy regularnie czyścić dziecku dziąsła. Jak zauważysz pierwsze ząbki u niemowlaka, wówczas należy pamiętać o myciu zębów niemowlaka i zakupie odpowiedniej szczoteczki dostosowanej do wieku dziecka - w przypadku niemowląt mowa raczej o specjalnej, miękkiej nakładce na palec wykonanej z silikonu. Oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych szczoteczką i pastą jest szczególnie ważne po ukazaniu się górnych zębów siecznych.

Jeżeli w trakcie higieny pierwszych ząbków u niemowlaka zauważysz, że niektóre zęby nie chcą się wyrzynać lub zaobserwujesz, że robią to niewłaściwie – skonsultuj się ze stomatologiem.

Mit 5: Gryzaki na ząbkowanie należy wkładać do zamrażarki 

Wielu rodziców zastanawiających się, co na ząbkowanie u niemowlaka jest najlepsze, chętnie sięga po gryzaki. Praktyka umieszczania ich w zamrażarce, a następnie podawania dziecku może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. To wyjątkowo groźny mit dotyczący ząbkowania niemowląt, ponieważ włożony do zamrażarki gryzak może mieć na tyle niską temperaturę, że stanowi zagrożenie dla dziecka - może przyczynić się do powstawania podrażnień czy nawet odmrożenia skóry! Gryzaki można wkładać do lodówki – chłodne szybko przynoszą ulgę obolałym dziąsłom – ale jak już zostało wspomniane, nigdy do zamrażarki.

Wokół ząbkowania u dzieci narosło wiele mitów, w które bardzo często wierzą zwłaszcza młodzi, niedoświadczeni jeszcze rodzice. Zanim więc uznasz każdą usłyszaną czy przeczytaną informację za pewną, postaraj się zweryfikować jej prawdziwość i przekonać się, czy nie jest ona tylko popularnym mitem. Pamiętaj też, by pierwsze ząbki u niemowlaka nie stresowały Cię zanadto - to wyjątkowy czas w życiu dziecka, naciesz się nim i pamiętaj, że jako rodzic nie jesteś sam. Każdy z nas to przechodził! Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, potrzebuje rodzica zrelaksowanego i wspierającego. Jak jeszcze możesz przynieść ulgę dziecku, kiedy pierwsze ząbki są dla niego przykrym doświadczeniem?

Przepis na relaks w czasie ząbkowania niemowląt

Z pewnością wiesz, jak ważne są odpowiednie kosmetyki dla niemowląt. Te nie tylko są bezpieczne dla wrażliwej skóry maluchów, ale także łagodzą ewentualne podrażnienia. Tak działa m.in. mleczko dla niemowląt Bambino. Jak możesz wykorzystać potencjał tego hipoalergicznego kosmetyku, kiedy dziecko zaczyna ząbkować i źle znosi ten proces? W czasie codziennego smarowania ciała dziecka tym łagodnym emolientem, wypróbuj delikatne masażyki - te zrelaksują malucha, sprawią, że uspokoi się i nawet mimo dyskomfortu związanego ząbkowaniem poczuje się bezpiecznie, spokojnie. Odpowiednio wykonany, spokojny masażyk ułatwi też zasypianie.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować, nierzadko także rodzice chodzą niewyspani, są poddenerwowani i często zniecierpliwieni. Jeśli czujesz napięcie związane z częstymi gorączkami u niemowlaka przy ząbkowaniu lub innymi objawami - chcąc przynieść ulgę dziecku, nie zapomnij o sobie. Znajdź czas na chwilę relaksu, spokojną kąpiel, a może nawet godzinę w domowym SPA.

Pamiętaj także, że kiedy dziecko zaczyna ząbkować, jego reakcje mogą być zupełnie różne - nie sposób przygotować się na nie na 100%. Wiedz jednak, że jesteś dla niego najlepszym oparciem na ten czas. A poza tym… Ząbkowanie u niemowlaka minie szybciej niż się spodziewasz! Nagrodą za ewentualne trudy w trakcie pojawiania się pierwszych ząbków będzie szczery, cudowny uśmiech dziecka! I nie zapomnij o zrobieniu przynajmniej kilku zdjęć z tego okresu - pierwsze ząbki u niemowlaka i pierwsze z nimi uśmiechy uwiecznione na zdjęciach są wspaniałą pamiątką na całe życie!

Czytaj także:

Kiedy niemowlę podnosi główkę? Odpowiadamy!

Czemu dziecko płacze? 7 powodów

Czyszczenie nosa noworodka - jak robić to dobrze?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Źródło:

https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/190753,zabkowanie-fakty-i-mity,1

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedza specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.