Jak nauczyć dziecko czytać? Porady Bambino
Bajki mają ogromną wartość dla dziecka. Rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność, kształtują wartości, pomagają zrozumieć uczucia i pomóc maluchowi w adaptacji do przedszkola. Książki to skarbnica wiedzy na każdym etapie życia. Dlatego tak często się zastanawiamy, jak nauczyć dziecko czytać, aby mogło samodzielnie przenosić się książkowy świat!
Jak nauczyć dziecko czytania? Główne zasady
Zacznijmy od tego, czy jest jakiś magiczny moment, kiedy nauka czytania dziecka zyskuje sens. Oczywiście nie. Wiadomo jednak, że maluch powinien być gotowy na kolejne umiejętności, a rozwój dziecka jest kwestią mocno indywidualną. Zarówno uczeń w zerówce nie jest zobowiązany do bezbłędnego czytania wyrazów, tak samo przedszkolak ma prawo dopiero poznawać słowo pisane. Jedno jest pewne: aby dziecku było łatwiej nauczyć się czytać, powinno być obyte z książkami. Takie obycie zapewnia regularne czytanie książek dzieciom przez rodziców – już od pierwszych dni życia.
Jak nauczyć dziecko czytania? Oto garść porad:
- Nie należy wywierać na dziecku presji. To, że inne dzieci w przedszkolu bądź pierwszej klasie szkoły podstawowej mają już pewne umiejętności czytania, nie oznacza, że Twoje dziecko musi mieć takie same.
- Łącz naukę czytania z zabawą (bawcie się np. klockami i magnesami w kształcie liter). Rozrywka w połączeniu z kształceniem daje niesamowite efekty, a dodatkowo dziecko nie poczuje się zmuszane do ćwiczenia tej umiejętności.
- Dostosowuj tematykę książek do poziomu i zainteresowań dziecka. Maluch będzie bardziej zainteresowany czytaniem, jeśli chodzi o losy jego ulubionego bohatera!
- Stosuj metodę krok po kroku: od liter po sylaby i głoski, aż po wyrazy oraz zdania.
- Na początku rozkładaj wyraz na głoski, aby dziecko zrozumiało, jaką głoskę słyszy na początku, a jaką w środku i na końcu wyrazu.
- Korzystaj z metod opracowanych przez pedagogów do wspomagania dziecka w samodzielnym czytaniu. W przypadku problemów nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić specjalistę.
Jak nauczyć dziecko czytać? – Krok po kroku! Czytanie liter
Od liter wszystko się zaczyna. Najmłodsi poznają alfabet już w przedszkolu – może to być początkowy etap nauki pisania. Znajomość samych liter nie pozwoli jeszcze maluchowi samodzielnie przeczytać słów, ale jest ważnym krokiem, bez którego trudno byłoby przejść do kolejnych etapów w nauce czytania.
Nauka czytania liter to doskonały sposób na poznanie nowych słów i świetną zabawę. „A”, jak ananas, „D” jak dom… w taki sposób maluchy poznają najbliższe otoczenie i alfabet. Poza tym litery to doskonały sposób na rozwój manualny poprzez różnorodne, kreatywne zabawy. Wycinanie literek z papieru, układanie alfabetu z klocków, lepienie słów z plasteliny. Możliwości zabaw jest naprawdę wiele.
Przeczytaj także: Zabawy plastyczne z dziećmi – 5 propozycji na jesień i baw się z maluchem nawet podczas deszczowej aury!
Nauka czytania dla dzieci – zabawa w wannie
Nie ma idealnego miejsca na naukę czytania. Zarówno w cichym pokoju, jak i wannie można rozwijać się poprzez zabawę. Wystarczy ciepła woda, kosmetyki dla dzieci, wodoodporne książeczki do kąpieli i świat słów stanie się bliższy Twojemu dziecku. Czas, w którym maluch bawi się w wannie, możesz mu także umilić wybraną przez dziecko lekturą. Pamiętaj, że nawet gdy dziecko zaczyna czytać samo, nie należy rezygnować ze wspólnego czytania. Zanim maluch nabierze płynności w samodzielnym czytaniu, minie jeszcze sporo czasu.
Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?
Każda nauka czytania powinna kończyć się pozyskaniem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Niestety, coraz więcej dzieci ma problemy z wyłapywaniem przekazu tekstu. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele, począwszy od prostych rzeczy, jak zbyt skomplikowanego tekst względem wieku dziecka (np. zbyt długie zdania czy też różnorodne słowa – nie bez powodu sami zaczynaliśmy od „Ala ma kota”!), aż po dysleksję czy problemy z koncentracją. Ważne, aby jak w przypadku każdej nowo nabywanej umiejętności uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Zapewnij dziecku odpowiednie warunki do czytania: wyłącz telewizor, telefon czy inne rozpraszacze, usiądźcie razem i spokojnie próbujcie. Nie złość się, jeśli na początku nie wszystko będzie wychodzić, ale pochwal dziecko, kiedy przeczyta zdanie w odpowiedni sposób. Omawiajcie też wspólnie przeczytany tekst, aby upewnić się, że dziecko zrozumiało ich przekaz.
Dziecko nie nauczy się czytać ze zrozumieniem, jeśli nie potrafi w odpowiedni sposób się skupić. Brak koncentracji wpływa niekorzystnie na każdą próbę nauki. Najczęściej powodem niemożności skupienia uwagi są otaczające nas bodźce, które odciągają naszą uwagę od tego, co ważne. Chcesz wiedzieć więcej o koncentracji malucha? Przeczytaj Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? 5 sposobów.
Życzymy Wam owocnej nauki i odkrywania kolejnych fascynujących lektur!