Jak myć głowę dziecku? 3 kosmetyki i 5 trików

Jak myć głowę dziecku? 3 kosmetyki i 5 trików

Niechęć dziecka do mycia głowy to dość często pojawiający się problem. Maluchy wpadają niekiedy w histerię, protestują i trudno je przekonać, że to przecież nic strasznego. Przyczyną aż tak dużej niechęci są zwykle złe wspomnienia i przykre doświadczenia z poprzednich kąpieli. Szampon, który dostał się wcześniej do oczu, wywołuje u nich olbrzymi stres i niepokój. Niekiedy problemem okazuje się także strach dziecka przed wodą lub dyskomfort związany z niewygodną pozycją podczas mycia włosów. Z tym wszystkim można sobie jednak poradzić. Przedstawiamy niezawodne triki na to, jak myć dziecku głowę, żeby nie płakało. Doradzamy również, jakich kosmetyków warto używać.  

Sposoby na mycie głowy dziecku 

  • Obserwuj swoje dziecko podczas kąpieli i spróbuj wybadać, co sprawia mu największy dyskomfort podczas mycia włosów. Być może okaże się, że Twoja pociecha zdecydowanie lepiej znosi kąpiel pod prysznicem niż w wannie. Pozwól maluchowi samodzielnie nałożyć szampon na włosy – tak prosty zabieg może sprawić, że dziecko będzie miało większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa, co poskutkuje zmniejszeniem strachu i dyskomfortu. 

  • Mycie głowy dziecku wiąże się zwykle z obawą o przedostanie się szamponu do oczu. Niektóre maluchy bardzo nie lubią mieć mokrych włosów. W takiej sytuacji sprawdzonym sposobem na mycie głowy dziecku jest nalanie do wanny małej ilości wody – tak, aby maluch mógł samodzielnie położyć się w niej i delikatnie zwilżyć włosy, bez konieczności polewania wodą. 

  • Dobrym sposobem na oswojenie dziecka z myciem głowy jest zabawa poprzez naśladowanie. Zaproponuj, aby Twoja pociecha umyła najpierw włosy lalce. Następnie zasugeruj, że możecie czynność tę wykonywać razem – kiedy maluch będzie nakładał szampon na głowę lalki, spróbuj w tym samym czasie delikatnie zwilżyć jego włosy i również wetrzeć w nie szampon. 

  • Kup specjalny szampon dla dzieci, który nie szczypie w oczy i jest bardzo delikatny, na przykład szampon pielęgnujący Bambino

  • Zaopatrz się w specjalne gadżety do kąpieli, które ułatwią Ci mycie włosów dziecka, a maluchowi zapewnią komfort i poczucie bezpieczeństwa. Mogą to być specjalne okulary, ochronne daszki na głowę, ronda kąpielowe, kubki do spłukiwania głowy czy ochraniacze przed szamponem.  

Jak często myć włosy dziecku? 

Włosy małego dziecka należy myć nie częściej niż raz na dwa dni, ale nie rzadziej niż raz w ciągu tygodnia. Skóra głowy malucha jest bardzo delikatna i wrażliwa, a jego włosy wyjątkowo cienkie, dlatego zbyt częste nakładanie kosmetyku może doprowadzić do ich nadmiernego przesuszenia. Z kolei zbyt rzadkie mycie głowy dziecku może sprawić, że na skórze nagromadzą się zanieczyszczenia, które będą skutkować swędzeniem i uczuciem dyskomfortu.  

Jak myć głowę dziecku? Kosmetyki 

Duży wybór kosmetyków do pielęgnacji głowy i włosów małych dzieci sprawia, że rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, które z nich okażą się odpowiednie dla ich pociech. Dostępne są zarówno szampony, jak i specjalne płyny czy pianki, których można używać nie tylko do włosów, ale również do kąpieli. Formuła kosmetyku decyduje tak naprawdę wyłącznie o wygodzie jego aplikacji, ale często maluchy będą preferowały konkretny typ kosmetyków, np. delikatną piankę. Najważniejsze jest jednak to, aby był to kosmetyk przeznaczony od pierwszych dni życia dziecka. Im mniej szkodliwych substancji w składzie, tym oczywiście lepiej. Warto obserwować również, czy wybrany przez nas szampon nie wywołuje reakcji alergicznych – najczęstszym ich objawem jest zaczerwieniona skóra głowy dziecka.  

Przeczytaj nasz artykuł: Jaki szampon dla rocznego dziecka? 3 propozycje od Bambino 

Mycie głowy dziecku – polecane kosmetyki Bambino 

Szampon dla dzieci i niemowląt Bambino 

Pierwsza nasza propozycja to delikatny szampon pielęgnujący Bambino, który można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Kosmetyk zawiera formułę z witaminą B3, dzięki czemu działa łagodząco na skórę głowy. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak myć dziecku głowę bez płaczu, szampon od Bambino okaże się najlepszym rozwiązaniem – mycie włosów tym kosmetykiem to dla maluchów czysta przyjemność i wyjątkowo delikatna pielęgnacja.  

Żel do mycia ciała i włosów Bambino 

Jeżeli poszukujesz kosmetyku 2w1, polecamy żel do mycia ciała i włosów Bambino, przeznaczony zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. To wyjątkowo delikatny produkt, który nie powoduje łzawienia, a dzięki pielęgnującej formule chroni skórę maluszków przed wysuszeniem, pozostawiając czyste i miękkie włosy. 

Szampon DZIECIAKI od Bambino 

Mycie głowy dzieciom można połączyć z fantastyczną zabawą. Właśnie w tym celu powstał szampon Bambino z linii DZIECIAKI – z ulubionymi bajkowymi bohaterami: Bolkiem i Lolkiem. Kosmetyk zawiera formułę z witaminą B3 i bisabololem. Delikatnie myje i pielęgnuje skórę głowy, nie podrażniając oczu i nie powodując łzawienia.  

Przeczytaj nasz artykuł: Jaki szampon dla 4-latka? Podpowiadamy! 

Wieczorna kąpiel wcale nie musi być przykrym obowiązkiem i niemiłym doświadczeniem dla Twojego malucha. Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne gadżety i kosmetyki, dzięki którym mycie włosów dziecka będzie nie tylko prostsze i komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne.