Co po opalaniu? 4 sposoby na regenerację skóry i włosów po lecie

Co po opalaniu? 4 sposoby na regenerację skóry i włosów

Nie ma dla Ciebie nic bardziej relaksującego niż wygrzewanie się na plaży? Chociaż promienie słoneczne muskające skórę powodują uwalnianie endorfin i tym samym poprawiają nastrój, mogą też być niebezpieczne dla skóry oraz włosów. Co stosować po opalaniu, by zapobiec jego negatywnym skutkom? Oto garść wskazówek dla plażowiczów w różnym wieku!

Dlaczego regeneracja skóry po opalaniu jest tak ważna?

Czy wiesz, że nawet 15 minut mocnej ekspozycji na słońce może skutkować poparzeniami słonecznymi? Ta chwila nieuwagi może skutkować nie tylko bolącą skórą przez kilka dni po opalaniu, lecz również nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Do długofalowych efektów nierozważnego zażywania kąpieli słonecznych należą m.in.:

  • większe ryzyko zachorowania na czerniaka,
  • przyspieszone starzenie się skóry,
  • powstawanie trwałych przebarwień na skórze.

Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? O ile nie dojdzie do silnego poparzenia, tylko kilka dni. Jeśli jednak na skórze pojawią się bąble, a ta zacznie się łuszczyć, proces ten może się znacznie wydłużyć.

Nawilżanie po opalaniu – czego będziesz potrzebować?

Pakujesz torby na plażę dla siebie i dzieci? Zobacz, jakie kosmetyki dla dzieci warto zabrać ze sobą, by zadbać o skórę maluszka po dłuższym pobycie na słońcu, i jak ją pielęgnować po powrocie do domu!

Jak wybierać preparaty po opalaniu?

Dobre emulsje po opalaniu powinny bazować na składnikach nawilżających, które wspomogą regenerację skóry po opalaniu. Należą do nich przede wszystkim alantoina i pantenol. Czasami wskazuje się również na witaminę A, ekstrakty roślinne zapewniające nawilżenie po opalaniu, np. z rumianku czy z nagietka, glicerynę i mocznik. Są to składniki wspierające prawidłowy stan i funkcjonowanie skóry. Warto pamiętać, że największe działanie łagodzące mają alantoina i pantenol, zatem to te składniki powinny znaleźć się w kosmetykach na pierwszej linii walki z podrażnieniami słonecznymi.

Dobrym wyborem są też produkty zawierające mentol, który przyniesie gorącej skórze natychmiastową ulgę, lekko ją schładzając.

Miej na uwadze to, że skóra maluszka wymaga znacznie więcej uwagi niż Twoja, gdyż jest bardziej podatna na poparzenia słoneczne. Podczas pobytu na słońcu powinna być chroniona kremem z bardzo wysokim filtrem SPF, a po zejściu z plaży intensywnie nawilżona specjalnymi kosmetykami dla niemowląt, które są przeznaczone do stosowania na tak delikatnej skórze.

Co na oparzenia po opalaniu?

Co zrobić, gdy po opalaniu na skórze pojawią się bąble? Czerwone ślady, łuszczący się naskórek, uczucie gorąca oraz ból przy najlżejszym dotknięciu to oznaki oparzenia słonecznego będącego efektem zbyt długiej ekspozycji na silne promieniowanie UV.

Zastanawiasz się, co możesz zaaplikować na czerwoną skórę po opalaniu, by nieco złagodzić uciążliwe objawy, a jednocześnie nie narobić większych szkód? Skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz regeneracji, którą zapewnią specjalne kremy po opalaniu na oparzenia. Jeśli naskórek jest rozgrzany, możesz go również delikatnie schłodzić zimnym kompresem. Wiele żeli po opalaniu ma też działanie niwelujące uczucie gorąca.

Na skórze po opalaniu pojawiły się przezroczyste bąble wypełnione płynem? Pod żadnym pozorem ich nie przekłuwaj, gdyż grozi to zakażeniem. Zamiast tego pielęgnuj i nawilżaj skórę, a bąble wchłoną się samoczynnie.

Czego użyć po opalaniu? Domowe sposoby

O ile skóra nie jest silnie oparzona przez słonce, możesz ją ukoić po opalaniu domowymi metodami. Dobrym pomysłem mogą się okazać okłady z jogurtu, kefiru lub zsiadłego mleka. Schłodzone produkty mleczne nie tylko przyniosą niemal natychmiastową ulgę, ale również nawilżą skórę, przywrócą jej optymalne pH i będą ją chronić przed szkodliwymi drobnoustrojami. Podobnie zadziała także gęsta, schłodzona owsianka na mleku.

Włosowe SOS – w jakie produkty po opalaniu się zaopatrzyć?

Wbrew pozorom kąpiele słoneczne dają się we znaki nie tylko skórze, ale również włosom. Jak zregenerować je po opalaniu? Wybierając kosmetyki dla rodziny o działaniu nawilżającym, takie jak chociażby szampon nawilżający Bambino Rodzina. Bazująca na ekstraktach naturalnego pochodzenia formuła zapewnia nawilżenie skóry głowy, wzmacnia kosmyki i nadaje im blask. Co więcej, sprawdza się i w przypadku dorosłych, i dzieci.

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedzą specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.