Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka często wzbudza niemały strach u młodych rodziców. Jaką temperaturę powinna mieć woda, czego używać do mycia ciała dziecka, jakie kosmetyki stosować do późniejszej pielęgnacji i najważniejsze – kiedy pierwsza kąpiel noworodka powinna się odbyć? 

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy? 

Odpowiedni moment na pierwszą kąpiel noworodka nie jest ściśle określony. Wiele zależy od obowiązujących w danym kraju zwyczajów – co ciekawe, w niektórych państwach europejskich pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce dopiero po kilku tygodniach. W Polsce zazwyczaj odbywa się to znacznie wcześniej. Z reguły dziecko jest myte jeszcze w szpitalu w pierwszej dobie życia, przy czym wielu lekarzy i położnych przekonuje, że należy się z tym wstrzymać co najmniej 6 godzin od chwili narodzin. Warto jednak mieć na uwadze, że kąpiel dziecka na oddziale polega bardziej na obmyciu go z krwi, wód płodowych i innych wydzielin organizmu, którymi jest ubrudzony po porodzie. Pierwsza, nazwijmy ją tak, prawdziwa kąpiel najczęściej odbywa się dopiero w domu. 

Pierwsza kąpiel noworodka w domu to coś więcej niż zwykła czynność pielęgnacyjna. Mimo że pokrywająca skórę dziecka maź płodowa stanowi dla niej ochronę, po powrocie do domu zaleca się dokładnie ją zmyć. Dlaczego? W czasie pobytu w szpitalu mogą gromadzić się na niej groźne drobnoustroje, które siłą rzeczy zabierasz do swoich czterech ścian. Kiedy pierwsza kąpiel noworodka w domu powinna się więc odbyć? Lepiej zbyt długo z nią nie zwlekać i znaleźć siły na umycie maluszka jeszcze tego samego dnia. 

Kąpiel noworodka krok po kroku 

Wiesz już, kiedy wykąpać pierwszy raz noworodka. Możemy zatem przejść do tego, jak przygotować kąpiel dla dziecka. Ważnym aspektem jest wybór pory dnia odpowiedniej zarówno dla maluszka, jak i dla rodzica. Noworodka można kąpać właściwie o dowolnej porze, szczególnie że dla niespełna miesięcznych szkrabów zwykle nie jest to nic przyjemnego ani odprężającego. Gdy jednak dziecko przyzwyczai się do zanurzania w wodzie, warto uczynić z kąpieli element wieczornego rytuału niemowlęcia – po myciu i karmieniu powinno o wiele lepiej spać. 

Kolejny krok to wybór miejsca, w którym będzie odbywać się kąpiel. Być może będzie to dla niektórych zaskakujące, ale nie musi to być łazienka – wanienkę możesz z powodzeniem ustawiać w sypialni lub pokoju dziecięcym. Istnieje ważniejszy aspekt, o który należy zadbać, przygotowując kąpiel noworodka – temperatura powietrza. Optymalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, to 24 stopnie Celsjusza. 

Tak samo istotna jest właściwa temperatura wody – powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza. Najłatwiej sprawdzić ją za pomocą specjalnego termometru do wody, ale wielu rodziców wciąż stosuje popularną metodę „na łokieć” praktykowaną przez nasze mamy i babcie. Warto też zwrócić uwagę na ilość wody w wanience, ponieważ nie powinno być jej zbyt dużo – przez pierwsze kilka miesięcy wystarczy około 10 cm. 

Kąpiel noworodka – jak często? 

Choć pierwsza kąpiel dziecka powinna się odbyć już w dniu powrotu do domu, później nie trzeba już myć go codziennie. Noworodki zaleca się kąpać średnio trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni tylko oczyszczać skórę myjką. Planując kąpiele maluszka, warto jednak pamiętać, że nie są to jedynie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Na pewnym etapie kąpiel staje się także sposobem na odprężenie i wyciszenie dziecka, a w efekcie – jego lepszy i dłuższy sen. 

Kąpiel noworodka – kosmetyki 

Bez względu na to, czy jest to pierwsza kąpiel niemowlaka, czy macie ich za sobą wiele, do mycia i pielęgnacji ciała dziecka należy używać wyłącznie wysokiej jakości, sprawdzonych preparatów. Najlepiej nadają się do tego kosmetyki dla niemowląt, które wyróżnia starannie opracowana formuła, dopasowana do wyjątkowych potrzeb skóry maluszka. Produkty dla noworodków są oznaczane jako przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia. 

w czym kąpać niemowlę? Przydatnym kosmetykiem będzie na przykład pozbawiony mydła płyn do kąpieli dla niemowląt i dzieci Bambino, który delikatnie myje skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Do mycia włosów odpowiedni będzie szampon dla dzieci i niemowląt Bambino zawierający formułę z witaminą B3, który pielęgnuje włosy, działa łagodząco na skórę głowy i nie powoduje łzawienia. Jeśli wolisz, możesz postawić na kosmetyk 2w1, taki jak żel do mycia ciała i włosów dla dzieci i niemowląt Bambino. To praktyczne rozwiązanie, pozwalające jednocześnie zadbać o skórę i włosy maluszka. 

Czego natomiast używać po kąpieli? Po ostrożnym osuszeniu ciała dziecka, posmaruj ją kremem Bambino o właściwościach nawilżających. Świetnym elementem pielęgnacji mogą być też relaksujące masaże – do nich wręcz idealnie nadaje się legendarna oliwka Bambino

Pierwsza kąpiel noworodka to dla wielu młodych rodziców prawdziwe wyzwanie. Jednak znając najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji maluszków oraz stosując do tego wysokiej jakości kosmetyki, kąpiele nie tylko nie będą sprawiały Ci trudności, ale także staną się lubianą przez Twoje dziecko czynnością.