Dziecko nie chce myć głowy? 5 sposobów, by je przekonać!

Dziecko nie chce myć głowy? 5 sposobów, by je przekonać!

Każda próba umycia włosów dziecku kończy się płaczem i walką z malcem, który niechętnie poddaje się temu zabiegowi? Zobacz, co może być tego przyczyną i poznaj sprytne sposoby na mycie włosów u dziecka, które pomogą w oswojeniu go z tą czynnością. 

Dlaczego dziecko nie chce myć głowy? 

Ustalanie przyczyny niechęci dziecka do pielęgnacji włosów zacznij od sprawdzenia szamponu. Kosmetyki dla niemowląt i dzieci muszą być dostosowane do ich potrzeb. W przeciwnym razie mogą wywoływać podrażnienia. W efekcie dziecko nie będzie chciało myć głowy, bo będzie kojarzyć tę czynność z późniejszym swędzeniem czy bólem. Szampon nie powinien też szczypać w oczy. Warunki te spełnia Szampon nawilżający Bambino Rodzina, który może być stosowany u maluchów od 3. roku życia. 

Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, należy też unikać chlapania wodą po oczach – w tym może pomóc specjalny daszek kąpielowy. Zwróć także uwagę na sposób, w jaki myjesz głowę dziecka. Znajduje się na niej mnóstwo receptorów dotykowych, które są wrażliwe na ból – nawet drobne szarpnięcie może spowodować u malucha dyskomfort i stać się powodem, przez który dziecko nie chce myć włosów.  

Zbyt częste mycie włosów 

Jeśli każda próba zmoczenia głowy kończy się atakiem płaczu, codzienne mycie włosów nie jest najlepszym pomysłem. To po prostu regularne fundowanie maluchowi dużej dawki stresu i to zupełnie bez powodu – bo jego skóra głowy najpewniej nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji. W przypadku noworodka wystarczy robić to 2 razy w tygodniu. A jak często myć włosy dziecku rocznemu i starszemu? Wszystko zależy od ich indywidualnych potrzeb. Należy je po prostu obserwować i dopasować częstotliwość pielęgnacji do tempa ich przetłuszczania, gdyż może się okazać, że w zupełności wystarczy mycie włosów raz w tygodniu. 

Sposoby na mycie głowy dziecku 

Pielęgnacja włosów nie musi być udręką dla Ciebie i stresować dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na mycie głowy dziecku, które pomogą w odczarowaniu tego nielubianego zabiegu i zmienią go w świetną zabawę

Mycie włosów raz w tygodniu 

Rutyna – właśnie to może Ci pomóc w przypadku dziecka, które nie chce myć włosów. Jeśli maluch przyzwyczai się do tego, że sobota jest dniem, w którym trzeba umyć głowę, będzie to przyjmował z większym spokojem. Wszystko dzięki temu, że będzie już przygotowany do tego, co się stanie, a to da mu poczucie bezpieczeństwa.  

Możesz też dać mu przykład, myjąc własne włosy tego samego dnia lub zachęcając innych domowników do tego, by zrobili to samo. Chęć naśladowania najbliższych i nawiązania z nimi więzi poprzez wspólne dzielenie tego wydarzenia, jakim jest mycie włosów raz w tygodniu, może się okazać bodźcem, który zadziała na malucha pozytywnie. 

Sposób na mycie włosów dziecka – zabawa we fryzjera 

Ciekawym sposobem na mycie włosów u dziecka, które wykazuje wręcz alergiczną reakcję na próbę zmoczenia głowy, może być zaproponowanie mu zabawy we fryzjera. Zmocz ostrożnie jego włosy, spień na nich szampon i stwórz fantazyjną fryzurę z mokrych kosmyków i piany. Miej pod ręką lusterko, aby pokazać maluchowi rezultat – im bardziej wymyślny i śmieszny będzie, tym łatwiej dziecko zaakceptuje mycie włosów. Możesz też przeprowadzić konkurs na najlepsze fryzury kąpielowe – robić zdjęcia każdej z nich, a następnie wraz z malcem wybrać tę najciekawszą. Korzystając z wyjątkowej właściwości szamponu nawilżającego,  z którego może korzystać cała rodzina – możecie odwiedzić salon fryzjerski razem i zamienić domową łazienkę w studio odżywczej pielęgnacji i zabiegów. Najpierw dziecko myje włosy rodzicom, a następnie role się odwracają. Takie podejście może dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, gdy widzi utrwalone schematy, którym poddają się również rodzice przy użyciu tego samego kosmetyku.  

Sposób na mycie głowy u dziecka – na nurka 

Jak umyć włosy dziecku w taki sposób, by niemal tego nie zauważyło? Wykorzystaj to, że nurkowanie w wannie to frajda! A jeśli wyposażysz malucha w odpowiedni osprzęt, nie będzie się wiązało z wpadaniem wody do oczu. Skoro głowa została już dokładnie zmoczona podczas eksplorowania podwodnego świata, jej umycie nie będzie już problemem. 

Jak myć włosy niemowlakowi? Wypróbuj mycie na leżąco 

Mycie włosów niemowlaka stanowi największy problem do momentu, gdy nie jest w stanie samodzielnie podtrzymywać główki. Musisz mu w tym pomóc, a jednocześnie zaaplikować szampon i go spłukać, co może być dość trudne. Pomocny może się tu okazać leżaczek kąpielowy, na którym ułożysz maluszka w pozycji półleżącej, aby zyskać większą swobodę ruchów. Kiedy niemowlę trzyma główkę samodzielnie, wciąż możesz korzystać z leżaczka – jeśli się do niego przyzwyczai, będzie spokojniej podchodzić do tego zabiegu pielęgnacyjnego. 

Jak myć włosy rocznemu dziecku? 

Zastanawiasz się, jak umyć włosy małemu dziecku, aby nie zachlapać mu oczu ani kroplą wody? Skorzystaj ze specjalnego kubeczka do mycia głowy. Jego konstrukcja sprawia, że idealnie przylega do czoła i nie przypuszcza wody. Możesz więc spokojnie spłukać szampon z włosków maluszka, bez obawy o to, że zachlapane oczko stanie się powodem do ataku paniki. 

Koniecznie przeczytaj, jak wybrać szampon odpowiedni dla rocznego dziecka. Zobacz również nasze kosmetyki dla dzieci