Wycieczka rowerowa z dzieckiem – jak się przygotować?

Wycieczka rowerowa z dzieckiem – jak się przygotować?


Wycieczka rowerowa z dzieckiem to wspaniała przygoda, ale i duże wyzwanie. Aby obyło się bez niespodzianek, warto odpowiednio ją zaplanować. Od samego miejsca wyjazdu, przez przygotowanie sprzętu, aż po niezbędne kosmetyki. Sprawdź, jak najlepiej zaplanować podróże rowerem z rodziną! 

Od kiedy z dzieckiem na rower? 

Pierwsza wyprawa rowerowa może odbyć się już z około rocznym dzieckiem. Mniej więcej w tym czasie jego kręgosłup jest już właściwie ukształtowany, a przejażdżki stają się bezpieczne. Oczywiście nie obejdzie się bez odpowiedniego fotelika dostosowanego do wieku malucha. Do wyboru masz foteliki przednie i tylne. Który wybrać? Fizjoterapeuci szczególnie polecają foteliki tylne, w których zapewniamy dziecku odpowiednią pozycję zmniejszającą obciążenie na kręgosłup, a także ochronę przed wiatrem. Alternatywa dla fotelika to przyczepka, która bardzo dobrze chroni przed chłodnymi podmuchami oraz deszczem. Odpowiedni sprzęt sprawia, że podróżowanie z dzieckiem może być czystą przyjemnością! 

Bezpieczna wyprawa rowerowa 

Szykując się na wyjazdy rowerowe, nie można zapomnieć o kaskach dla całej rodziny. Dla dzieci najlepiej wybrać takie z opcją regulacji, dzięki którym wystarczą na kilka dobrych lat. Zwróć też uwagę na dużą liczbę otworów wentylacyjnych, które czynią noszenie kasku komfortowym dla dziecka nawet w upalny dzień. No i nie zapomnij o wyglądzie – starsze dzieci bywają wymagające w tej kwestii! Ponadto wycieczka rowerowa stanie się znacznie przyjemniejsza, jeśli zapewnimy dzieciom, które już samodzielnie jeżdżą na rowerze, rękawiczki rowerowe. Dzięki nim nawet długie trasy staną się komfortowe i będzie mowy o ześlizgiwaniu się rąk z kierownicy czy powstawaniu odcisków. 

Podróże rowerem a odzież 

Wycieczka rowerowa z dzieckiem wymaga przygotowania się na każdą możliwość – także, jeśli chodzi o odzież. Na wszelki wypadek zabierz wodoodporne płaszcze lub opończe przeciwdeszczowe. Z pewnością znajdziesz takie, które zajmą niewiele miejsca w torbie czy plecaku. Nie zapominaj też o ochronie przed nagłym spadkiem temperatury. Miej przy sobie lekkie polarowe bluzy lub mały kocyk dla malucha. Może być to przydatne szczególnie w czasie postojów, podczas których bywa chłodniej niż w czasie jazdy. Warto zaopatrzyć się również w szybkoschnący ręcznik na wypadek nieprzewidzianej wędrówki wzdłuż brzegu jeziora czy przejścia przez strumyk. Zawsze dobrym pomysłem jest także spakowanie dodatkowej pary skarpetek. 

W co spakować niezbędne rzeczy? 

Wycieczka rowerowa z dzieckiem nie musi być trudna w organizacji, lecz nie da się uniknąć zabrania kilku (a czasami kilkunastu) niezbędnych rzeczy. I tych bez których nie da się obejść, i tych na wszelki wypadek. Jak to wszystko spakować, a co najważniejsze, zmieścić? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się plecak, jednak może on przeszkadzać, szczególnie, gdy mamy sporo rzeczy oraz gdy korzystamy z tylnego fotelika. Za to niezwykła wygoda i pojemność wyróżnia sakwy rowerowe. Ich ogromnym plusem jest możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru na dwie strony.  

Co zabrać na wycieczkę rowerową? 

Wybierając się na rower z dzieckiem, nie zapominaj o tym, by zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Bardzo ważne są produkty z filtrami słonecznymi, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli planujesz podróże rowerem w miejsca takie jak łąki, lasy czy nawet parki w okresie wiosennym i letnim koniecznie zabezpiecz się przed ukąszeniami owadów. W końcu nikt nie lubi kończyć świetnej zabawy pokryty bąblami po ugryzieniach komarów.  

Niezbędne jest także zadbanie o właściwe kosmetyki dla dzieci. Szczególnie ważne jest zabranie tych najbardziej praktycznych. Wśród nich bez wątpienia powinien się znaleźć krem ochronny + kojący, który chroni skórę dziecka przed szkodliwym wpływem środowiska, czyli wiatrem i chłodem. Dla starszych dzieci, które chcą się wykazać samodzielnością, dobrym rozwiązaniem będzie Bambino DZIECIAKI Lekki krem do buzi i ciała, którego lekka formuła ułatwia samodzielną aplikację. W podróży nie może też zabraknąć chusteczek bezzapachowych do buzi i rączek, pomagających przy wszystkich małych kryzysach – od zapiaszczonych rączek, aż po problematyczne jedzenie w podróży. 

Jak wybierać trasy rowerowe dla dzieci? 

Najlepiej stawiać na trasy prowadzące przez ścieżki rowerowe. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego polecamy także podróż rowerem przez drogi asfaltowe, na których zazwyczaj panuje niewielki ruch – jeździ się na nich naprawdę wygodnie. Godne uwagi są również drogi szutrowe oraz polne. Dobrze, aby trasy rowerowe prowadziły raczej przez zacienione miejsca. Dzięki temu i my i dziecko nie zmęczymy się tak szybko. 

Jak widać, wyprawa rowerowa z małym dzieckiem wymaga porządnych przygotowań, jednak zapewniamy, że warto! To świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie tylko doświadczają dzięki niej korzyści płynących z ruchu, ale też coraz więcej się uczą i poznają świat!