Zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia

Zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia

Jak często i w jakiej temperaturze kąpać maluszka? Co dodawać do wanienki, a co stosować na skórę po jej osuszeniu? Wyjaśniamy!

Jak kąpać noworodka? Pilnuj temperatury

Kąpiel bobasa z wrażliwą skórą wymaga starannego dobrania temperatury. Woda nie może być zbyt zimna, ani zbyt ciepła. Jej optymalna temperatura to około 37 stopni C. Pierwsza kąpiel noworodka nie jest łatwa, dlatego warto zaopatrzyć się w termometr kąpielowy. Ale jeśli nie macie go akurat w domu, temperaturę wody można też sprawdzić, zanurzając w niej swój łokieć. Pamiętajcie, że to bardziej miarodajny pomiar ciepła, niż moczenie w wodzie dłoni. W ten sposób nie dowiecie się oczywiście, ile stopni ma woda, ale przekonacie się, czy nie będzie ona za gorąca dla dziecka. Jeśli woda parzy w łokieć, będzie też parzyć maluszka. Jeśli jest przyjemna, powinna być optymalna dla niemowlęcia.

Kąpiel niemowlaka a preparat natłuszczający skórę

Wiele z Was zadaje sobie pewnie pytanie, w czym najlepiej kąpać niemowlę. Jeśli jego skóra jest wrażliwa, nie należy przesadzać z częstotliwością kąpieli. Optymalnie będzie robić to 2-3 dni. Czy dodać do wody niewielką ilość oliwki albo emulsji emolientowej? Nie jest to zalecane, bo gruczoły łojowe skóry maluszka są jeszcze pobudzone hormonami mamy. Skóra nie potrzebuje więc natłuszczania. Lepiej dodać Płyn do kąpieli Bambino, który delikatnie umyje skórę dziecka.

Pierwsza kąpiel niemowlaka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut

Pierwsza kąpiel niemowlaka nie powinna trwać zbyt długo. Woda narusza ochronną warstwę hydrolipidową, która u dzieci ze skórą wrażliwą i tak jest bardzo słaba. Na pluskanie się w wodzie przyjdzie jeszcze czas. Nie przedłużajcie kąpieli noworodka w nieskończoność. Kąpiel dziecka powinna trwać do 10 minut, a do mycia ciała nie potrzeba akcesoriów – wystarczy myć dziecko ręką.

Kąpanie noworodka – czym je zakończyć

Po kąpieli skórę należy osuszyć miękkim ręcznikiem. Zwróćcie szczególną uwagę na fałdy i zgięcia stawów. Gromadzi się tam woda, która może powodować tzw. macerowanie naskórka, a to przyczynia się do powstawania stanu zapalnego skóry i powstawania nadżerek. Odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko nie musi przekraczać 24ᵒC.

Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą może zakończyć się nałożeniem kremu pielęgnacyjnego. Należy to zrobić w ciągu 2-3 minut po osuszeniu dziecka – wtedy skóra jest jeszcze rozgrzana, więc najlepiej wchłonie kosmetyk. Świetnym rozwiązaniem będzie Bambino Krem pielęgnacyjny dla niemowląt i dzieci.

Co z natłuszczaniem? Dermatolodzy zalecają robić to po kąpieli u dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia i które w rodzinie mają przypadki chorowania na AZS. Jest to działanie profilaktyczne. W takim przypadku można stosować np. Krem ochronny+kojący dla niemowląt i dzieci Bambino

A kiedy skóra jest zdrowa i nie ma podstaw do podejrzewanie AZS? Przy zwykłej suchości skóry niemowlęcia, szorstkości czy podrażnieniu (zwłaszcza w okresie grzewczym) też wskazane jest nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry po kąpieli. Sprawdzi się wówczas preparat pielęgnacyjny o niezbyt bogatym składzie.

Ostrożnie z kosmetykami! Zobacz, w czym kąpać noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka w domu to też moment na decyzję, jakie kosmetyki wybrać. Bądźcie ostrożni, wybierajcie kosmetyki delikatne i zawsze testujcie je najpierw na małej powierzchni skóry, zanim użyjecie ich na całym ciele dziecka.

Pamiętajcie, że pierwsza kąpiel niemowlaka może być stresująca, ale z czasem nabierzecie wprawy.

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedza specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.

Źródła:

https://dziendobry.tvn.pl/a/jak-dbac-o-skore-dziecka-porozmawiaj-z-ekspertem-na-czacie

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-tajniki-zimowej-pielegnacji,nId,1600464

https://medph.pl/2018/07/25/pielegnacja-skory-noworodka-i-niemowlecia/

Dermatologia okresu niemowlęcego, M.Kuchciak-Brancewicz, wyd. MediPage