Czemu dziecko płacze? 7 powodów

Czemu dziecko płacze? 7 powodów

Płacz to sposób, w jaki niepotrafiący jeszcze mówić maluszek przekazuje otoczeniu, że czegoś mu brakuje. Choć to nie takie proste, rodzice najczęściej szybko uczą się rozpoznawać, dlaczego dziecko płacze. Przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących przyczyn płaczu noworodka, które mogą być dla Ciebie dodatkowym wsparciem. 

Dlaczego dziecko płacze przed snem? 

Próbujesz położyć maluszka do łóżka, ale Ci się to nie udaje, bo maluch zaczyna marudzić? Przyczyn płaczu niemowlęcia w takiej sytuacji może być wiele. Dziecko może próbować Ci powiedzieć, że jest głodne albo zmoczyło pieluszkę. A może po prostu tęskni za ciepłem Twojego ciała i chce się do Ciebie przytulić. Zawsze, gdy usłyszysz kwilenie dziecka, sprawdź najpierw te najbardziej oczywiste przypuszczenia, a dopiero później zacznij szukać innych możliwości. 

Dlaczego jeszcze dziecko może płakać przy usypianiu? Być może nie jest wystarczająco wyciszone i dociera do niego duża liczba bodźców, które uniemożliwiają mu zaśnięcie. Poznasz to np. po tym, że odwraca główkę od źródła intensywnego światła, głośno rozmawiających domowników czy innych odgłosów. Jeśli usuniesz z jego otoczenia bodźce, które mu przeszkadzają, przestanie płakać i zapadnie w spokojny sen. 

Przyczyną płaczu niemowlęcia podczas usypiania może być również nadmierne zmęczenie. Każdy choć raz zmagał się z sytuacją, w której był tak bardzo zmęczony, że aż nie mógł zasnąć – chociaż bardzo potrzebował snu. Pewnie ty również masz takie doświadczenia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że znużony nadmiarem wrażeń w ciągu dnia i brakiem drzemki maluszek manifestuje płaczem, że musi wypocząć. Spróbuj więc ułatwić mu zaśnięcie, tuląc go do snu, śpiewając spokojną kołysankę czy przygotowując odprężającą kąpiel. Możesz też zrobić mu relaksujący masaż przy użyciu oliwki Bambino

Przyczyny płaczu dziecka w nocy 

Udało Ci się uśpić malca, ale już po kilku chwilach słyszysz ciche kwilenie dobiegające z łóżeczka? Dlaczego dziecko płacze przez sen? Jeśli znajduje się z dala od rodziców, najpewniej z tęsknoty za nimi. Potrzebuje uczucia bliskości i przytulenia – to na pewno pomoże mu się uspokoić i wrócić do przerwanego snu. 

Bardzo możliwe, że powodem płaczu małego dziecka jest też to, że jest mu za ciepło lub za zimno. Jeśli jego skóra jest rozgrzana i pokryta potem, zdejmij z niego kocyk czy kołderkę lub ściągnij jedną warstwę ubranka. Jeśli malec zmarzł, zauważysz gęsią skórkę i lekkie drżenie dolnej wargi. Jak najszybciej zadbaj o to, by go ogrzać i zapewnić mu komfortowe warunki do spania. 

Jakie mogą być inne przyczyny płaczu u dziecka 

Choć sprawdziłaś wszystkie powyższe przyczyny, kwilenie malucha nie ustaje? Dlaczego jeszcze dziecko może płakać? 

  • Kolka – kolka jelitowa dotyka dzieci do ok. 5 miesiąca życia. Rozpoznasz ją po silnym płaczu maluszka, któremu towarzyszą napięcie całego ciała, silne gazy i wymioty. Aby przynieść mu ukojenie, noś go na rękach w takiej pozycji, by jego główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała, co ułatwi usunięcie gazów nagromadzonych w jelitach. 

  • Ząbkowanie – jeśli zauważysz, że malec mocno się ślini i ma gorączkę, przyczyną płaczu u dziecka najprawdopodobniej jest ząbkowanie. Aby mu ulżyć, podaj mu schłodzony gryzaczek lub posmaruj dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie, który uśmierza ból. 

  • Podrażnienie skóry – wrażliwa skóra niemowlęcia jest skłonna do podrażnień. Mogą być one szczególnie uciążliwe z tego powodu, że malec spędza większość czasu na leżąco, więc swędząca skóra przez cały czas czegoś dotyka, np. pościeli. Aby temu zapobiec, używaj jedynie hiperdelikatnych kosmetyków dla niemowląt, które są w stu procentach bezpieczne dla dziecka. 

Choć powyżej wymieniliśmy kilka najczęściej występujących przyczyn płaczu niemowlęcia, jest ich o wiele więcej. Pamiętaj o tym, że maluch nie płacze bez powodu – próbuje się z Tobą porozumieć i liczy na to, że odczytasz jego komunikat.