Zabawy z 3-latkiem – 18 rozwijających propozycji

Zabawy z 3-latkiem – 18 rozwijających propozycji


Dobra zabawa to taka, która pozwala dziecku się rozwijać, wyrażać siebie i swoje emocje oraz spędzać przyjemnie czas. Gdy dziecko ma 3 lata, możliwości w zakresie zabawy znacznie się zwiększają – maluch chętne bawi się już nie tylko z rodzicami, ale też w małej grupie rówieśników. Na jakie zabawy pozwala już rozwój 3-latka? W co bawić się z nim w domu i jak wykorzystać do tego czas kąpieli? Oto nasze inspiracje! 

Co potrafi 3 latek? 

Zanim zaproponujemy zabawy dla 3-latka, musimy przyjrzeć się jego umiejętnościom. Zabawa powinna być bowiem dostosowana do jego możliwości, inaczej nie będzie dla niego rozwijająca i przyjemna. Co umie 3 latek? Na pewno potrafi już wypowiadać krótkie zdania i skupić uwagę na rozmowie przez co najmniej kilka minut. Zadaje mnóstwo pytań, zna często powtarzane z rodzicami wierszyki i piosenki. W rozwoju dziecka 3-letniego bardzo ważne jest to, że zaczyna przewidywać konsekwencje działań i to na tej podstawie dokonuje wyborów. Dziecko dostrzega różnice między przedmiotami, a swoich przyjaciół (także wśród zabawek) potrafi nazywać po imieniu. Zna podstawowe kolory, umie układać proste puzzle. Jest też w stanie wyliczyć dwie lub trzy przedmioty, potrafi też wskazać, co lubi, a czego nie. 

Jeśli chodzi o społeczny i emocjonalny rozwój dziecka 3-letniego, warto wskazać na umiejętność zabawy samodzielnie oraz z innymi dziećmi. Potrafi się już dzielić zabawkami. Trzylatka interesują czynności codziennego życia, więc chętnie pomaga rodzicom, ale też lubi bawić się w rodzinę i dom.  

Jakie możliwości ma dziecko 3-letnie w zakresie zabaw ruchowych? Maluch potrafi już skakać na jednej nodze, swobodnie porusza się wśród sprzętów na placu zabaw. Powinien umieć jeździć na rowerku z podparciem (np. trzykołowym), rzucać i kopać piłkę, omijać przeszkody. 3-letnie dziecko preferuje zabawy bez rywalizacji. Istotne są także zabawy wykorzystujące motorykę małą: gry zręcznościowe, rysowanie (dziecko potrafi już narysować wyraźnie odróżniające się od siebie koła i kwadraty). 

Jakie zachowanie 3-latka może ograniczać zabawę? Emocje malucha wciąż są krótkotrwałe, gwałtowne i zmienne. Jeśli coś nie idzie po jego myśli, może się łatwo frustrować. W zabawie może go blokować zbyt duża grupa dzieci albo ciemność, której zaczyna bać się na tym etapie rozwoju.  

Zabawy z 3-latkiem 

Zabawa z 3-latkiem może być wyzwaniem z tego względu, że maluch dość szybko traci zainteresowanie i cierpliwość. Musisz mieć zatem wiele pomysłów na aktywności, bo dziecko będzie chciało często je zmieniać.  

Ze względu na to, że 3-latek interesuje się codziennymi zajęciami dorosłych, warto zaproponować mu zabawy inspirowane gotowaniem, sprzątaniem, robieniem zakupów. Maluch na pewno chętnie „ugotuje” obiad i nakarmi nim swoje misie, podleje niewidzialne kwiatki, przeprowadzi udawaną rozmowę telefoniczną. Do tych zabaw nie potrzebujecie zabawek i specjalnych akcesoriów. To nawet wskazane, by dziecko mogło skorzystać z prawdziwych przedmiotów codziennego użytku.  

3-latek powinien z chęcią bawić się w takie zabawy, jak np. ciepło-zimno oraz chowany. Element ukrywania i odnajdowania to coś, co bardzo interesuje każdego 3-latka. Inną zabawą, która pozwoli dziecku zaspokoić potrzebę ciągłego ruchu, to losowanie karteczek z zapisanymi prostymi czynnościami typu „skakać”, „biegać”, „kręcić się w kółko”. Po wylosowaniu karteczki dziecko musi wykonać zapisaną na niej czynność. Najlepiej wspólnie z rodzicem! Te zabawy wspierają rozwój trzylatka pod względem ruchowym. 

Możesz też podać dziecku piłeczkę na łyżce i przygotować dla niego tor przeszkód, do pokonania bez zrzucenia piłeczki. Maluch poćwiczy przy tym równowagę!  

Zabawy dla 3-latków powinny też dostarczać im wielu wrażeń dotykowych. Świetnie sprawdzi się więc piasek kinetyczny i plastelina. Nie ograniczajcie się do papieru i kredek. Niech maluch spróbuje malowania pastą do zębów po folii czy wyklejania kształtów z makaronu i waty i sznurków. Możesz też zaproponować dziecku zabawę w kąpiel zabawek (oczywiście tych przystosowanych do moczenia w wodzie). Woda plus dużo piany równa się wiele frajdy! Kiedy akurat zabraknie Ci pomysłów na zabawy pobudzające dziecięcą kreatywność, poszukaj w internecie gotowych kart pracy pełnych kolorowanek, układanek, labiryntów i innych zadań dostosowanych do wieku. Wydrukujcie je, weźcie ołówek i do dzieła. Gwarantujemy, że niektóre zadania wciągną nie tylko najmłodszych. 

Kreatywne zabawy dla 3 latka 

Największym wyzwaniem dla rodziców jest zwykle organizacja zabaw w domu, gdy aura na zewnątrz nie pozwala wyjść na podwórko. Co dla 3 latka okaże się na tyle interesującą zabawą, by zapomniało o kiepskiej pogodzie? Dom to idealna przestrzeń do zabaw kreatywnych. Jak sama nazwa wskazuje – ogranicza Was wyłącznie kreatywność! Sztandarowym przykładem spośród zabaw kreatywnych dla 3-latka jest przygotowywanie ludzików z kasztanów, żołędzi, jesiennych liści. Wiele możliwości stwarza też taśma klejąca. Z tej papierowej możecie wyklejać całe obrazki, a mocniejszą, foliową, łączyć ze sobą różne zużyte opakowania (np. plastikowe butelki) i tworzyć tym samym wymyślne rzeźby.  

Zabawa dla 3-latka – wykorzystajcie czas kąpieli 

A może by tak trochę wcześniej niż zwykle wskoczyć do wanny i spędzić w niej trochę czasu nie tylko na myciu? Dziecko na pewno będzie zachwycone! Możecie pobawić się np. w malowanie i rzeźbienie pianą oraz w rysowanie po ciele (służą do tego specjalne pisaki do kąpieli). Zaproponuj dziecku ustawianie kąpielowych zabawek na krawędzi wanny i przekładanie ich z jednej strony na drugą (ćwiczenie zręczności). Prostą i angażującą aktywnością jest też wrzucanie z odległości lekkich piłeczek do wiaderka. Na koniec zachęć dziecko do napełnienia wiaderka wodą za pomocą łopatki do piasku, a gdy będzie już pełne – do zrobienia „wodospadu”. Aby wszystkie zabawy w wannie przyniosły Wam frajdę, używajcie sprawdzonych kosmetyków do kąpieli o przyjemnym zapachu. Jeśli Twoja pociecha ma już 3 latka, do zabaw w kąpieli dodawaj… kolorowych kosmetyków do kąpieli Bambino Dzieciaki! Dlaczego? Kolorowe opakowania zachęcą dzieci do kreatywnej zabawy, a podczas wesołej kąpieli woda z płynem do kąpieli będzie z łatwością dostawać się do oczu i buzi dziecka. Te specjalne kosmetyki nie powinny wywołać w tych sytuacjach podrażnień i innych niepożądanych reakcji. Poza tym pamiętaj, że dłuższe przebywanie w wodzie może nieco przesuszyć skórę dziecka. Aby tego uniknąć, po kąpieli posmaruj malucha oliwką Bambino. Może to być kolejna okazja do zabawy – poprzez masaż! 

Jak widać, do ciekawej i angażującej zabawy z trzylatkiem niekiedy nie potrzeba choćby jednej zabawki. Jeśli będziesz mieć w zanadrzu tego typu aktywności, zawsze uda Ci się zaktywizować dziecko, bez względu na miejsce i czas. Życzymy Wam wielu wartościowych chwil spędzonych na radosnej zabawie!